Maja Angelou, ikona književnog sveta i borac za ljudska prava, ostavila je neizbrisiv pečat u svetu književnosti svojim zapanjujućim delima, potresnim stihovima i inspirativnim životom. Njena priča je priča o snazi, istrajnosti i ljubavi prema rečima.
Maja Angelou rođena je kao Marguerite Annie Johnson 4. aprila 1928. godine u Sent Luisu, Misisipi. Njeno detinjstvo bilo je obeleženo brojnim izazovima i nedaćama. Od svoje četvrte godine bila je, zajedno s bratom, odvojena od roditelja i živela je sa svojom bakom u gradiću Stamps, Arkanzas.
Roditelji su joj se razveli, pa je otac nju i brata uzeo od bake i doveo majci. Tada , još kao devojčicu, u dobi od osam godina, silovao ju je dečko njene majke, koji je zbog toga u zatvoru proveo samo jedan dan. Neposredno nakon toga pronađen je mrtav, a pretpostavlja se da su ga ubili Majini ujaci. Nakon toga, Maja je izgubila moć govora na punih pet godina. Prisećajući se posle svog detinjstva rekla je da je odlučila da ne govori, jer je mislila da je njen glas ubio čoveka koji ju je silovao, tačnije, da ga je ubilo to što je ona rekla njegovo ime.
Baš tokom perioda provedenog u tišini, Maja je razvila svoju ljubav prema umetnosti I pisanoj reči.
Ples i pevanje: Umetnost kao ispunjenje
Maja je imala sreću da se upozna s književnim svetom zahvaljujući svojoj bakici Eni Henderson, koja joj je prva pokazala čaroliju knjiga i poezije. To iskustvo otvorilo je Maja put ka svetu reči, a stvaranje stihova postalo je njen ventil za izražavanje.
Maja Angelou je rano napustila svoj dom u potrazi za sopstvenim identitetom. Putovala je širom Sjedinjenih Američkih Država, radila kao konobarica i pevala u noćnim klubovima. Njena pojava, iznenađujući talenat za pevanje i ples, brzo su je vinuli u svet zabave.
U tom periodu, usvojila je ime „Maja“. Ovo je bio početak njenog putovanja kroz svet umetnosti i zabave, koji će je kasnije inspirisati u njenom književnom radu.
Iza reči: Borac za prava i mir
Iako je Maja Angelou bila poznata kao pesnikinja, spisateljica i umetnica, njeno delo je i odražavalo njenu strast prema pravdi i ljudskim pravima. Bila je duboko angažovana u pokretima za građanska prava i aktivno je podržavala Martina Lutera Kinga mlađeg. Njeno lično prijateljstvo s Malcolmom X-om dodatno je obogatilo njeno razumevanje borbe za prava Afroamerikanaca.
Njeno delo „Ja znam zašto ptica u kavezu peva“ („I Know Why the Caged Bird Sings“) postalo je bestseler i obavezno štivo u mnogim školama. Ovo delo je iskreno i bez ustručavanja oslikalo njeno odrastanje i suočavanje s rasizmom, nasiljem i ličnim traumama.
Njeno nasleđe
Maja Angelou ostavila je nasleđe koje nadmašuje njene knjige i pesme. Njena strast prema životu, književnosti i pravdi inspirisala je mnoge generacije. Njena poezija je bila himna nade, njene reči podsećale su svet da reči imaju moć da premoste razlike i promene svet.
Preminula je 28. maja 2014. godine, ali Maja Angelou će zauvek živeti kroz svoje reči. Njeno nasleđe nas podseća da je svako od nas u stanju da se izdigne iznad svojih okolnosti, da pronađemo glas u rečima i da se borimo za ono što je ispravno.
Maja Angelou bila je ne samo pesnikinja, spisateljica i umetnica, već i glas generacije i simbol snage i hrabrosti. Njena priča je podsticaj svima da sledimo svoje strasti, da koristimo reči kao oružje promene i da se borimo za pravdu.
(osnazenazena/wikipedia)