Mileva Marić – Ajnštajn: Zaboravljena genijalka!

Mileva Marić – Ajnštajn, rođena je 1875. godine u Titelu, u Vojvodini, u bogatoj porodici kao najstarija od troje dece porodici oficira austro-ugarske vojske. Stekla je posebnu slavu, ne samo kao partnerka jednog od najvećih fizičara u istoriji, Alberta Ajnštajna, već i kao izuzetno talentovana naučnica.


 

Mileva je bila izuzetno nadarena devojčica sa živim umom i dubokom strašću prema nauci, što je bilo retko u to vreme. Uprkos društvenim ograničenjima i predrasudama prema ženama u nauci, 1886. godine krenula u žensku gimnaziju u Novom Sadu, a dve godine kasnije nastavila je školovanje u gimnaziji u Sremskoj Mitrovici, gde je maturirala 1890. kao najbolja u razredu iz matematike i fizike. Od 1890. je pohađala Kraljevsku srpsku školu u Šapcu. Nakon toga seli u Zagreb, gde je uspela dobiti specijalnu dozvolu da bi pohađala školu u koju su išli samo dečaci.

U leto 1896. upisuje studije medicine na Univerzitetu u Cirihu. U oktobru iste godine prelazi u Državnu politehničku školu na studije matematike i fizike. Ona je bila tek peta žena koja je bila primljena u ovu školu. Nakon završenih studija u Beogradu, Mileva je dobila stipendiju koja joj je omogućila da studira na Politehničkom institutu u Cirihu. Upravo tamo je upoznala Alberta Ajnštajna, kolegu studenata koji je delio njenu strast prema nauci. Njih dvoje su se brzo zbližili i postali partneri u profesionalnom i privatnom životu.

Mileva je zajedno s Ajnštajnom radila na mnogim njegovim revolucionarnim teorijama i istraživanjima. Njihova saradnja bila je ključna za stvaranje Ajnštajnovih najvažnijih teorija, uključujući Teoriju relativiteta. Mnogi istoričari veruju da je Mileva imala znatan doprinos ovim teorijama, iako su njeni doprinosi često bili nedovoljno prepoznati ili nisu dobili zasluženu pažnju.

Njezina lična priča takođe je inspirativna. Milevi je iščašen kuk prilikom rođenja, tako da joj je leva noga bila kraća, što je nikada nije sprečavalo da napreduje, uči I postiže zacrtano. Suočila se sa mnogim izazovima kao žena u muškom svetu nauke, ali i kao majka troje dece u nestabilnom braku sa mužem koji je živeo za nauku, ali i za ljubavnice.  Zvanično su se razveli 1919.godine. Ipak, nikada nije odustala od svoje strasti prema fizici i nauci.

Iako njeni lični doprinosi nisu uvek bili dovoljno prepoznati za života, Mileva Marić Ajnštajn ostala je inspiracija za mnoge buduće žene u nauci. Njena posvećenost i strast prema fizici i njen doprinos razumevanju fundamentalnih zakona prirode i dalje čine njenim nasleđem koje će živeti kroz generacije.

Koliko se malo pažnje poklanjalo ženama i njihovom doprinosu i postignućima, svedoči i činjenica da je za Milevin grob, iako je umrla 1948.godine, javnost saznala tek 2003. godine i to zaslugom Petra Stojanovića, osnivača Memorijalnog centra „Nikola Tesla“ iz Sent Galena. Njen grob nema spomen ploču, a iznad njenih ostataka leže ostaci još nekoliko ljudi.

(osnazenazena/wikipedia)

Leave a Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*
*