Ručno opprašivanje tikvica za kvalitetnije i obilnije plodonošenje!

U svetu baštovanstva, tikvice i ostali članovi porodice tikvenjača često pred nas postavljaju izazove vezane za rast i izgled plodova. Nije retkost da se na biljci pojave plodovi koji brzo prestaju sa rastom, postaju smežurani, zakržljali, požute, pa čak i otpadaju ili počnu da trunu. Ovo se dešava zbog promenjivih vremenskih uslova, nedostatka oprašivača, neujednačenog perioda cvetanja, ali i usled napada štetočina ili pojave različitih oboljenja.


 

Jedan od najčešćih problema u uzgoju tikvica je loše oprašivanje, zbog čega biljka cveta, ali ne daje polodove. Potrebno je znati da se na jednoj biljci nalaze i muški i ženski cvetovi, a polen se prenosi zahvaljujući korisnim insektima, najčešće pčelama, kojih je, nažalost, sve manje, ili zbog loših vremenskih prilika ne mogu obaviti ovaj posao.

Kako ne bismo ostali bez ukusnih i zdravih plodova, oprašivanje tikvica možemo izvesti i sami. Pre svega, potrebno je razlikovati muške od ženskih cvetova. Muški se ističu dugačkim drškama, dok ženski cvetovi imaju kraću, deblju osnovu koja će postati budući plod.

Prvi cvetovi na tikvicama obično su muški i oni se pojavljuju nedelju do dve pre ženskih. Za uspešno oprašivanje, korisno je imati više biljaka kako bi se obezbedio veći broj otvorenih muških cvetova sa zrelim polenom.

Ručno oprašivanje izvodi se na sledeći način:

Polen možete ručno preneti sa muškog na ženski cvet, a pri tome možete koristiti i mekanu četkicu kojem ćete polen nežno pokupiti iz jednog i preneti u drugi cvet. Osim toga, jedan od načina je da se iz muškog cveta otkine prašnik sa polenom i ubaci u ženski cvet, te isti zatvori. Tako dolazi do oplodnje, a istovremeno se sprečava oprašivanje između različitih vrsta tikvenjača.

Dobro je da znate da istu metodu možete primeniti i na krastavce, lubenice, dinje, bundeve…

(osnazenazena/pixabay)

Leave a Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*
*