Stavovi su sastavni deo našeg svakodnevnog života, često se manifestuju kroz naše poglede na svet oko nas. Neko bi rekao da su oni naša lična filozofija, odnosno način na koji doživljavamo i vrednujemo različite aspekte života. Ali šta zapravo znači imati stav i kako oni utiču na naše ponašanje?
Definicija Stavova
Stav možemo shvatiti kao relativno trajnu i stabilnu organizaciju emocija, vrednovanja i reagovanja prema određenim stvarima, osobama ili idejama. Na primer, možda imate pozitivan stav prema prirodnim lepotama ili negativan stav prema pušenju. Stavovi se obično sastoje od tri ključne komponente:
Emocionalna komponenta: Ovo je deo stava koji uključuje naše emocionalne reakcije prema objektu stava. Na primer, ako volite voziti bicikl, vaša emocionalna komponenta stava će biti pozitivna, jer osećate radost ili zadovoljstvo kad vozite bicikl.
Kognitivna komponenta: Ovde dolaze na red naša uverenja i razmišljanja o objektu stava. To može uključivati informacije i mišljenja kao što su „Vožnja bicikla je zdrava aktivnost“ ili „Pušenje je štetno za zdravlje.“
Ponašajna komponenta: Ova komponenta odnosi se na naše namere i planove za ponašanje prema objektu stava. Ako planirate da često vozite bicikl ili ako se trudite da prestanete pušiti, to su primeri ponašajne komponente vaših stavova.
Formiranje Stavova
Stavovi se formiraju kroz naše iskustvo i proces učenja. Oni se mogu oblikovati kroz direktnu interakciju s objektom stava ili putem posmatranja drugih. Na primer, ako ste imali pozitivno iskustvo vozeći bicikl u detinjstvu, verovatno ćete razviti pozitivan stav prema biciklizmu. S druge strane, ako ste pušili i doživeli negativne posledice po zdravlje, to bi moglo oblikovati negativan stav prema pušenju.
Stavovi imaju nekoliko ključnih funkcija u našem životu:
Prilagođavanje: Stavovi nam pomažu da ostvarimo svoje ciljeve i izbegnemo nelagodnost. Na primer, ako verujete da je vežbanje zdravo, to vas može motivisati da redovno vežbate kako biste očuvali svoje zdravlje.
Spoznajna funkcija: Stavovi nam pomažu da shvatimo svet oko sebe i predviđamo šta će se dogoditi. Na primer, ako imate pozitivan stav prema ljudima koji brinu o životnoj sredini, verovatno ćete podržavati ekološki osvešćene inicijative.
Samoizražavanje: Stavovi nam omogućavaju da izrazimo svoje vrednosti i osećanja. Na primer, ako se ponosite svojim doprinosom zajednici, to može biti odraz vašeg pozitivnog stava prema volontiranju.
Odbrana ega: Pozitivni stavovi o sebi često služe za očuvanje samopouzdanja. Na primer, ako verujete da ste iskrena i poštena osoba, to može vam pomoći da opravdate svoje postupke kad napravite grešku.
Stavovi i ponašanje
Iako stavovi često utiču na naše ponašanje, veza između njih nije uvek direktna ili jasna. Naša ponašanja su često rezultat različitih faktora, uključujući i situacione okolnosti. Na primer, možda imate pozitivan stav prema zdravoj ishrani, ali ponekad i pojedete brzu hranu iz praktičnih razloga.
Istraživanja su pokazala da postoje određeni faktori koji utiču na jačinu veze između stavova i ponašanja. Na primer, kada su stavovi jasni, specifični i lično relevantni, verovatnoća da će uticati na naše ponašanje je veća. Takođe, naša lična uverenja i vrednosti takođe igraju ulogu.
Zaključak je da su stavovi važan deo našeg mentalnog sklopa i imaju dubok uticaj na naše svakodnevne odluke i ponašanje. Razumevanje kako se stavovi formiraju i funkcionišu može nam pomoći da bolje razumemo sebe i druge, kao i da donosimo informisane odluke u različitim situacijama.
(osnazenazena/pixabay)