Katarina Milovuk, svetla figura srpskog društva u 19. veku, ostavila je neizbrisiv trag kao obrazovana žena i borac za prava svojih sugrađanki. Rođena kao Ekaterina Đorđević u Novom Sadu 1844. godine, njeno životno delo ostavlja nas inspirisanim do današnjih dana.
Svoj put obrazovanja započela je u Novom Sadu, ali je njen otac, austrijski poručnik, prebegao u Beograd, gde je Katarina nastavila školovanje. Govorila je četiri strana jezika i svirala klavir. Otvorena prema svetu, završila je gimnaziju u Nikolajevsku i stekla pedagoški državni ispit na Univerzitetu u Odesi.
Nakon što se udala za Milana Milovuka, direktora beogradske Realke, svoj život posvetila je pedagoškom radu. Postala je upravnica Više ženske škole u Beogradu, postavši jedna od najmlađih upravnica škole u to vreme. Tokom svoje dugogodišnje karijere, zastupala je ideje o pedagogiji i metodici, te se zalagala za izučavanje jezika u školama.
Njeno društveno angažovanje ogledalo se u osnivanju Beogradskog ženskog društva 1875. godine, prvog ženskog udruženja u Srbiji. Kao predsednica društva, Katarina je bila od ključnog značaja za osnivanje prvog srpskog ženskog časopisa, „Domaćica“. Takođe, bila je idejni tvorac Ženske radeničke škole i Ženskog muzičkog društva.
Njena borba za prava žena bila je revolucionarna. Bila je među osnivačima Srpskog narodnog ženskog saveza, prve ženske političke organizacije u Srbiji. Kao prva žena koja je tražila pravo glasa 1897. godine, otvorila je put za buduće generacije žena koje će se boriti za svoja prava.
Katarina nije bila samo obrazovana žena i lider u društvenim organizacijama. U vreme ratova, aktivno se uključila u humanitarne aktivnosti, organizujući žene kao bolničarke i otvarajući čuvalište „Sveta Jelena“ za decu vojnika.
Njen doprinos srpskom društvu nagrađen je odlikovanjima, uključujući Orden Društva srpskog Crvenog krsta i Orden Svetog Save. Sećanje na nju živi kroz malu ulicu u Beogradu koja nosi njeno ime.
Katarina Milovuk, simbol hrabrosti, obrazovanja i borbe za pravdu, ostaje izvor inspiracije za sve koji teže ka napretku i ravnopravnosti u društvu.
(osnazenazena/wikipedia)