Životna priča Milice Tomić: Politika, novinarstvo i feminizam!

Milica Tomić rođena je u Novom Sadu 30. novembra 1859.godine gde je i umrla 24. novembra 1944.godine. Bila je i ostala istaknuta  ličnost srpske političke scene, poslanica, urednica, i aktivistkinja. Rođena je u uglednoj porodici, kao ćerka Svetozara Miletića, vođe Srba u Ugarskoj. Ime je dobila po prvoj srpskoj pesnikinji Milici Stojadinović Srpkinji. Udala se za Jašu Tomića, lidera radikalne stranke u Vojvodini.


 

Milica i Jaša su imali neobičan početak – prvo poslovno partnerstvo oko lista „Zastava“. Milica, želeći da sačuva novine od suprotstavljene političke opcije, poverila ih je Jaši Tomiću. Uskoro, između njih se razvija ljubav, a brak izaziva kontroverze u javnosti.

Njihov odnos bio je kompleksan, od profesionalnog partnerstva do tragedije koja se odigrala na novosadskoj železničkoj stanici, kada je Jaša ubio Mišu Dimitrijevića nakon javne polemike.

Milica je živela veći deo života u Novom Sadu, gde se bavila politikom, uređivanjem časopisa, i feminističkim aktivizmom. Bila je bliska politici od najranijeg detinjstva, prateći oca u njegovim političkim poduhvatima. Aktivno se uključila u politiku tokom očevog boravka u zatvoru.

Posebno je važno istaći njen doprinos emancipaciji žena. Bila je jedna od šest žena poslanica na Velikoj narodnoj skupštini 1918. godine, što je bio prekretnički trenutak za političku emancipaciju žena. Pored političkog angažmana, osnovala je časopis „Žena“, jedinstven po tome što je bila jedina žena potpisana kao urednica u to vreme. Ovaj feministički list imao je značajan uticaj, promovišući obrazovanje žena i njihovo uključivanje u javni život.

Milica Tomić je ostvarila izuzetan društveni uticaj u prvim decenijama 20. veka, doprinoseći razvoju feminističko-emancipatorskih procesa u srpskoj kulturi, političkoj istoriji, i istoriji štampe. Njeno delo svedoči o hrabroj ženi koja se suprotstavila normama svog vremena i aktivno radila na unapređenju statusa žena u društvu.

(osnazenazena/foto:021.rs)

Leave a Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*
*